Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Gastronomija

Utjecaj hrane na raspoloženje

8 vrsta hrane s antidepresivnim i energetskim učinkom.

Hrana koju jedemo utječe na naše zdravlje, ali i na raspoloženje. Poznato je da namirnice poput čokolade poboljšavaju raspoloženje i za njima posežemo kada se osjećamo loše i bezvoljno. S druge strane, nakon obilnog ručka često se osjećamo umorno i loše. Donosimo osam vrsta namirnica koja uključuje različite prehrambene skupine i vitamine, a koje pozitivno djelujuju na razinu energije, raspoloženje uz antidepresivan učinak.

1. Proteini

Prehrana bogata proteinima pozitivno djeluje na razinu energije i bolji san. Doručak koji se sastoji od proteina tijelu daje potrebnu energiju, a i dulje zadržava osjećaj sitosti. Hrana bogata proteinima uključuje ribu, meso i jaja. Mahunarke, sir, mlijeko i jogurt, osim proteina sadrže i tijelu potrebne ugljikohidrate.

2. Topljiva vlakna

Hrana bogata topljivim vlaknima poboljšava pamćenje i raspoloženje, a topljiva vlakna usporavaju upijanje šećera u krv. Ubrzavaju osjećaj sitosti, a nalaze se u cjelovitim žitaricama poput zobi, grahu, grašku, ječmu, agrumima, jagodama i jabukama.



3. Omega-3 masne kiseline

Omega-3 masne kiseline potrebne su moždanim stanicama da normalno funkcioniraju te poboljšavaju raspoloženje. Hrana bogata omega-3 masnim kiselinama su orasi, bademi, losos, sardine i koštice lana.

4. Vitamin D

Izlaganjem suncu dobivamo potrebne količine vitamina D koji povećava razinu serotonina, koji ima pozitivan utjecaj na raspoloženje. Tijekom zime, kada smo vrlo malo izloženi suncu, potrebno je hranom unositi vitamin D. Hrana koja sadrži ovaj vitamin je riblje ulje, losos, jaja, mlijeko i maslac.



5. Ugljikohidrati

Prehrana koja uključuje ugljikohidrate djeluje na proizvodnju triptofana, koji djeluje na oslobađanje serotonina, a koji je zaslužan za dobro raspoloženje. Međutim, potrebno je jesti zdrave ugljikohidrate, kao što su cjelovite žitarice, voće, povrće, mahunarke, koji sadrže potrebne nutrijente i vlakna. Hrana bogata ugljikohidratima smiruje.

6. Folna kiselina

Nedostatak folne kiseline u prehrani uzrokuje pad razine serotonina, što može voditi do depresivnog raspoloženja. Dnevno je dovoljna čaša soka od naranče kako biste u tijelo unijeli folnu kiselinu. Nalazi se u leći, špinatu, brokuli, jetri i grahu.



7. Selen

Nedostatak selena može uzrokovati loše raspoloženje, tjeskobu, nervozu i depresiju. Nalazi se u orašastim plodovima (posebno u brazilskim oraščićima), cjelovitim žitaricama (zob, smeđa riža, tjestenina), sjemenkama suncokreta, mesu i plodovima mora (riba, rak, školjke).

8. Kofein

Šalica kave ujutro poboljšava raspoloženje i može pomoći u liječenju blage depresije. No, previše kofeina može imati negativan efekt. Umjesto druge šalice kave, pijte zeleni čaj, indijski ili biljni čaj.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Više

Gastronomija

Ako ste ljubitelj biljne prehrane, a načela veganstva imate u malom prstu, sljedeći recept oduševit će sva vaša čula.

Savjeti stručnjaka

Još donedavno ljudi su jeli manje, a kretali se više.

Savjeti stručnjaka

Omega-3 masne kiseline su važne za razvoj djeteta i mnogi se slažu da ih je sigurno koristiti.

Gastronomija

Zbog visoke energetske vrijednosti kesten preporučuje se djeci, sportašima, trudnicama i starijim osobama.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.